Jak zjistit velikost prstenu tajně nebo pro sebe

Prsten je nejkrásnější, ale i nejzákeřnější šperk ze všech. Na rozdíl od řetízků, přívěsků nebo náušnic potřebuješ znát jeho velikost. A to podle konkrétního prstu budoucí nositelky nebo nositele. Když jsi to ty, zvládneš to levou zadní, ale když chceš dát prsten jako dárek nebo dokonce překvapit svou drahou polovičku žádostí o ruku, bude to chtít trochu detektivní práce.

 

prsten

Jak vybrat prsten, když nevím velikost?

Pokud si nekupuješ prsteny pravidelně, je normální, že neznáš svou velikost, ale snadno ji změříš s tím, co najdeš doma.

  1. Obtoč si prst tenkým proužkem papíru (stejně dobře poslouží i provázek) a označ čárou místo, kde se konce překrývají. Poté papír rozstřihni a přilož k pravítku. Změřená délka odpovídá obvodu tvého prstu.
  2. Podle staršího prstenu. Vezmi prsten, obkresli ho na papír, změř jeho průměr a pracuj s naměřeným údajem.
  3. Pořiď si měřicí pásek na prsteny. Natáhneš ho na prst, utáhneš tak, aby šel pořád přetáhnout přes kloub a voilà, na pásku uvidíš správnou velikost. Kromě pásků existují i šablony.
  4. Navštiv klenotníka. Pokud si na to netroufáš, navštiv klenotníka a nech si prst změřit u něj.

Velikosti prstenů

Vnitřní průměr prstenu 16 mm se rovná velikosti prstenu 52 (EU) a to je zároveň velikost prstenu 6 (US). Naměřené hodnoty v milimetrech porovnej s tabulkou velikostí. Nejčastější velikosti prstenu jsou 52, 54 a 57.

  • Průměr: Podle vnitřního průměru prstenu (např. 16 mm).
  • Velikost US: Velikost prstenu podle amerického systému (např. velikost prstenu 6).
  • Velikost EU: Podle vnitřního obvodu prstenu (např. 52 mm = EU velikost prstenu 52).

Průměr

Velikost US Velikost EU
15,6 mm 5 49
16 mm 6 52
17,2 mm 7 54
18,1 mm 8 57
19,1 mm 9 60
19,7 mm 10 62
20,7 mm 11 64

AdobeStock_120597963

Jak zjistit velikost zásnubního prstýnku?

Žádost o ruku si žádá ten správný moment překvapení, a proto výběr zásnubního prstenu udělej tajně. Zásnubní prsten se tradičně nosí na levém prsteníčku, a to ze dvou důvodů: levá ruka je blíže srdci a prsteníček symbolizuje životního partnera a oddanost k němu. Tvým úkolem je tedy zjistit, jaká velikost prstýnku padne na levý prsteníček tvé drahé polovičky.

  • Pokud už na něm nějaký prstýnek nosí, máš napůl vyhráno, počkej, až ho odloží a změř ho – obkresli si vnitřní průměr na papír nebo změř obvod provázkem a ten si pak změř.
  • Změř velikost prstu ve spánku. Je to trochu riskantní, ale u dobrých spáčů se to dá v pohodě zvládnout. K tomuto husarskému kousku si pořiď měřicí pásek na prsteny. Navlečeš lehce utáhneš, tak aby šel přetáhnout přes kloub a máš to. Na pásce uvidíš hodnotu.
  • Popros kamarády, aby tvou drahou polovičku vytáhli na nákup prstenu pro sebe a udělali špionskou práci za tebe.
  • Od oka. Tohle je nejméně přesná metoda. Prohlédni si své prsty a prsty své drahé a porovnej je. Prsten si vyzkoušíš na sobě.

Když znáš rozměr, stačí vybrat zásnubní prsten, který bude lahodit oku tvé drahé polovičky. Naměřený údaj porovnáš s tabulkou velikostí nebo rovnou s vybranou velikostí.

Tipy k měření prstů

  • Všechny prsty nejsou stejné, a to ani třeba dva prsteníčky na pravé a levé ruce. Jsou to spíš bratranci než identická dvojčata. Prsty mívají třeba různě široké klouby, a to bývá kamenem úrazu.
  • Ráno bývají prsty o něco tenčí než večer, kdy trochu otečou. Zvol zlatou střední cestu a měř je uprostřed dne.
  • Velikost prstu se může mírně měnit v závislosti na teplotě. Proto je nejlepší měřit prst při pokojové teplotě.

Jak zjistit velikost prstenu on-line?

On-line jde spousta věcí, ale při měření prstenů se musíš pustit i do fyzické akce. A podle výše popsaných způsobů změřit prst nebo již nošený prsten. Naměřené údaje už porovnáš s tabulkou velikostí prstenů nebo se rovnou vrhneš na výběr.

Nevyšlo to? Nevadí, vyměň ho

Pokud to netrefíš na první dobrou, nevadí, prsten se dá vrátit do 30 dnů u neregistrovaných a až do 90 dnů u registovaných zákazníků. Pak si jednoduše objednáš nový kousek.